Darjeeling i herbaty lotnicze 0
Darjeeling i herbaty lotnicze

Darjeeling

Darjeeling jest to herbata czarna (choć pojawiają się głosy, że w zasadzie bliżej jej do oolongów) pochodząca z Indii, z regionu jak sama nazwa wskazuje Darjeeling, położonego w zachodnim Bengalu. Herbata, na tym górskim terenie, gdzie “oddech Himalajów otacza podróżnika, a zielone doliny śpiewają”, ma bardzo dobre warunki do wzrostu.

Darjeeling to odmiana Camelia sinensis var. sinensis, czyli ta o mniejszych listkach. Indyjskie przepisy jasno określają, że jako Darjeeling można uznać tylko herbatę która rośnie, jest zbierana i przetwarzana w ogrodach herbacianych na niektórych obszarach Darjeeling. Tea Board podaje listę 87 posiadłości- ogrodów herbacianych mających prawo do specjalnego znaku, nazwy oraz posiadających certyfikat produkcji.

 

 

W naszej ofercie znajdziecie Państwo następujący wybór: 

Darjeeling Himalayan

 

Darjeeling Ambootia

 

Darjeeling Margaret’s Hope

 

Darjeeling “Victoria’s Peak”

 

Herbata lotnicza

Latająca herbata ? W twojej głowie prawdopodobnie pojawia się pytanie, co to jest?  Herbata, która lata?

Właściwie to tak - jest to pierwszy wiosenny zbiór, który jest tak smaczny i cenny, że do Europy leci pierwszą klasą . W zależności od pogody zbiory rozpoczynają się nawet i w marcu, co pozwala cieszyć się najlepszą  herbatą w twojej filiżance już w kwietniu.

Na początku wiosny, po zakończeniu wegetacji, zrywane są pąki i pierwsze delikatne liście. Dobry pierwszy zbiór charakteryzuje się żywym i świeżym aromatem, a także rozkosznie kwiecistymi zapachami. Liście jakości premium zawierają niekiedy nutę gałki muszkatołowej.

Herbata lotnicza w zależności od cyklu zbioru w którym została zebrana otrzymuje odpowiednie oznaczenie DJ/EX . Najbardziej cenione w przypadku herbaty lotniczej jest oznaczenie DJ1 oznaczające pierwszą fazę cyklu zbioru. Nasza jakość to właśnie DJ1 :  Darjeeling “Victoria’s Peak” DJ1/19 
Początek tradycji pierwszych zbiorów „First Flush” w skrócie FF, sięga lat 60. Miłośnicy herbat produkowanych  w rejonie Darjeeling, którym brakowało świeżego smaku po długiej zimie z utęsknieniem wyczekiwali świeżej herbaty. Herbaciarze okazując szczególnie duże zainteresowanie świeżym Darjeelingiem stworzyli popyt na ten rodzaj herbaty, który poskutkował wręcz utworzeniem oddzielnego segmentu rynku zajmującego się tylko  „First Flush”. Dystrybutorzy w odpowiedzi na oczekiwania miłośników herbaty postanowili jak najbardziej skrócić czas transportu. Oczywistym wyborem był transport lotniczy, który w niecałą dobę umożliwiał dotarcie herbaty z Indii do Europy i w przeciągu tygodnia na sklepowe półki.

Mimo, że 2 pierwsze zbiory uważane są za najlepsze i wśród miłośników cały czas trwają spory, który zbiór jest smaczniejszy, to palma pierwszeństwa przypada jednak herbacie lotniczej ze względu na unikatowy świeży smak, zawdzięczany opakowaniom próżniowym i transporcie lotniczemu.

Jedynie słynne bardzo wartościowe ogrody najwyższej jakości wybierane są do produkcji  herbaty lotniczej. Ze względu na to że zbiór wiosenny jest relatywnie niski a transport lotniczy drogi, również i za samą herbatę trzeba zapłacić nieco więcej. Jednak rosnący z roku na rok popyt pokazuje, że herbata jest tego jak najbardziej warta.

Aktualna sytuacja w kraju i na świecie uniemożliwia tegoroczny transport tej wyjątkowej herbaty, na szczęście mamy jeszcze zapas zeszłorocznej edycji. Oczywiście nie będzie to tak świeży zbiór a sama herbata będzie delikatnie różnić się w smaku, jednak dzięki starannym przechowywaniu nasza herbata zachowała swoją elegancję.

 Darjeeling “Victoria’s Peak” DJ1/19 

 

Zapraszamy do zakupów.

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
Rooibos Orientalna Noc
Rooibos Orientalna Noc
9,75 zł
szt.
Ceylon Dimbula
Ceylon Dimbula
12,50 zł
szt.
Mantra
Mantra
17,00 zł
szt.
Golden Yunnan Superior
Golden Yunnan Superior
12,00 zł
szt.
Nektar Bogów
Nektar Bogów
17,00 zł
szt.
Fujian Gong Fu
Fujian Gong Fu
16,50 zł
Pu Erh Mango Papaya
Pu Erh Mango Papaya
13,50 zł
szt.
Japońska Wiśnia
Japońska Wiśnia
11,50 zł
szt.
Wschodniofryzyjska
Wschodniofryzyjska
12,50 zł
szt.
Sencha Kaktusowa
Sencha Kaktusowa
9,95 zł
szt.
Ceylon OP Sarnia
Ceylon OP Sarnia
9,95 zł
szt.
Konfitura z płatków róży
Konfitura z płatków róży
18,90 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl