Napisz do nas: info@fanaberia.net.pl Zadzwoń: +48518606081
do kasy suma: 0,00 zł
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (ekoPocztex - odbiór w paczkopunkcie) już od 119,00 zł.

 

 

Herbata

Czym właściwie jest herbata?

Wszystkie rodzaje herbat pochodzą od jednej rośliny zwanej Camellia sinensis. Występuje w ciepłym i wilgotnym klimacie monsunowym. Liście tego wiecznie zielonego krzewu są odpowiednio zbierane i poddawane specjalistycznym procesom obróbki. Finalnym produktem jest znana na całym świecie herbata. Dwie najczęściej używane do produkcji herbaty odmiany Camellia sinensis  to Camellia sinensis var Sinensis czyli chińska odmiana drobnolistna oraz Camellia sinensis var Assamica - assamska odmiana wielkolistna, która, pomimo nazwy nie wywodzi się tylko z prowincji Assam w indiach lecz także z prowincji Yunnan w Chinach. Tak samo jak odmiana drobnolistna.

W naszym sklepie znajdziecie herbaty czarne, herbaty zielone, herbaty oolong, dojrzewające herbaty pu erh i żółte herbaty. Dodatkowo w naszym asortymencie mamy mieszanki ziołowe, zioła, susze owocowe, rooibos (czerwonokrzew afrykański) oraz yerba mate (ostrokrzew paragwajski).

Warto zaznaczyć, że tak popularna herbata jak czarna, w Azji nazywana jest herbatą czerwoną ((tzw. hong-cha). W Polsce czerwoną herbatą często określana jest herbata pu erh (shu) ze względu na czerwony kolor naparu . Jest to błędne określenie, ponieważ nie mają one ze sobą za wiele wspólnego. Liście herbaty pu erh nie mają koloru czerwonego na żadnym stadium dojrzałości. 

Możemy się również spotkać z nazwaniem herbatą czerwoną czerwonokrzewu afrykańskiego, czyli Rooibosa. Jednak nie ma on nic wspólnego z herbatą, ponieważ jest to krzew, który rośnie w Afryce Południowej.

 

Jakie herbaty znajdziesz w naszym sklepie internetowym ?

Oferujemy Państwu herbaty liściaste, herbaty prasowane i w postaci proszku. Najczęstszą formą są liście pozwijane w strączki, kuleczki, liście spłaszczone, pozwijane w spiralki lub w luźnej postaci jak w przypadku herbaty białej. Liście mogą być łamane lub całe, w zależności od stylu i jakości. Herbata prasowana to najczęściej pu erh, ułatwia to przechowywanie a do tego jest lepsze dla herbaty, która powinna leżakować. Herbata w postaci proszku to nic innego jak Matcha, czyli zielona herbata, która wymaga specjalnej uprawy i bardzo ostrożnej obróbki.

 O czym mówi nam kolor herbaty?

Herbata pochodzi z tego samego krzewu herbacianego Camellia sinensis, skąd więc tak obszerny podział na rodzaje herbat? To wszystko zasługa oksydacji/utleniania (często błędnie określana jako fermentacja) oraz ogólnego procesu obróbki liści. Oksydacja to proces, który powoduje więdnięcie oraz utlenianie każdej zebranej rośliny. Podczas przetwarzania liści herbacianych, odbywa się on w bardzo kontrolowany sposób, gdyż determinuje on jakość, rodzaj, kolor oraz właściwości danej herbaty.

Przy zielonych herbatach utlenianie spowalnia/zatrzymuje się poprzez poddanie ich obróbce cieplnej. Podczas gdy w herbatach białych utlenianie zatrzymuje się poprzez jak najszybsze zasuszenie liści, stąd herbaty zielone i białe utlenią się jedynie w minimalnym stopniu.

W herbatach Oolong, proces utleniania jest przerywany tak jak w herbatach zielonych, lecz dopiero kiedy liście utlenią się do wyznaczonego stopnia. Dlatego herbaty oolong są nazywane częściowo-utlenionymi.

Herbaty żółte produkuję się tak samo jak herbaty zielone lecz z jednym dodatkowym krokiem zwanym żółknięciem. Ciepłe liście poddane obróbce cieplnej zawija się w materiał przez co zachodzi w nich kilka dodatkowych procesów nadając jej swojej unikalności

Dla czarnych herbat oksydacja jest całkowita, co oznacza, że liść jest w 100% utleniony.

Za to w herbatach Pu erh zachodzi prawdziwy proces fermentacji mikrobiologicznej. 

Dla każdego coś dobrego...

Liściasta herbata online to wybór doskonały! 

W Fanaberii znajdziesz przeszło 130 rodzajów tego napoju różniących się między sobą smakiem i aromatem.  W naszym sklepie dostępne są najróżniejsze mieszanki z Chin, Japonii, Indii czy Sri Lanki charakteryzujące się wyjątkowym smakiem i aromatem. Kupisz tu odmiany zielone, czarne, białe, żółte, oolong, pu-erh oraz mieszanki ziołowe i rooibos. Jesteś miłośnikiem pobudzającej yerba mate? Ona również jest do kupienia w Fanaberii wraz z niezbędnymi do zaparzenia i konsumpcji akcesoriami.

A zatem, zapraszamy na zakupy!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl