Kawa Kopi Luwak
towar niedostępny
dodaj do przechowalniPochodzenie i plantacja
Kopi Luwak to zdecydowanie wyjątkowa kawa, zwana także "kocią kawą". Pochodzi z wyspy Jawa Indonezja. Ziarna kawy, są zjadane i wydalane przez określone gatunki cywet.
"Kopi" to indonezyjska nazwa kawy, a "Luwak" to określenie tego przypominajacego łasicę, nocnego mieszkańca drzew, który żywi się miedzy innymi miąższem owocu kawowca.
Układ pokarmowy cywety nie trawi ziarena kawy, są one natralnie fermentowane przez enzymy tych zwierząt i wydalane w niemal nienaruszonym stanie.
Charakter i smak
Ze względu na niższą zawartość białka Kopi Kuwak jest znacznie mniej gorzka niż inne odmiany kawy. Jej lekko pikantny i pełny smak przypomina syrop z delikatnie czekoladowymi niuansami z delikatnymi drzewnymi nutami. W posmaku wybrzmiewa stonowana kwasowość.
Kawa Kopi Luwak posiada certyfikat autentyczności, co potwierdza, że pochodzi od dzikich zbiorów - zwierzęta nie są hodowane w klatkach, tylko same na wolności wyszukują najlepsze owoce kawowca.
Informacje o plantacji
Plantacje z których pochodzi nasza kawa położone są w prowincji Aceh na wyspie Sumatra. W tej prowincji znajdują się dystryky Bener i Takengon, gdzie uprawia się różne odmiany arabiki, jednak w zdecydowanej więszkości odmianę Ateng Super, która charakteryzuje się dużą wydajnością zbioru i odpornoscią na inwazje grzybów.
Obszary upraw znajdują się na wysokości 1500 do 1600 m n.p.m., a maksymalna zdolność produkcyjna wnosi 150 do 200 kg miesiącznie.
Wszystkie kawy Arabica w Indonezji są zbierane ręcznie, niezależnie od tego, czy pochodzą od drobnych rolników, czy też z dużych plantacji.
Dziś ponad 90% kawy produkowane jest w gospodarstwach o średniej powierzchni jednego hektara.
Do stworzenia „Kopi Luwak” wykorzystywana jest najbardziej niezwykła metoda produkcji w Indonezji. Dojrzałe wiśnie kawowe są zjadane przez cywety. Podczas trawienia usuwana jest zewnętrzna powłoka owocu. Wydalone ziarna kawy są zbierane, myte i suszone.