Herbata Pu Erh - chińska dawka zdrowia 0
Herbata Pu Erh - chińska dawka zdrowia

 

Herbata Pu Erh - chińska dawka zdrowia

 

Herbata dość tajemnicza, choć znana na całym świecie ze swoich zdrowotnych właściwości. Głównym powodem jej popularności jest działanie odchudzające i przyspieszające przemianę materii, a to tylko jedna z jej zalet.

Herbata Pu Erh produkowana jest z liści rośliny Camelia Sinensis. Tradycyjnie pochodzi z prowincji Yunnan w Chinach i tylko pochodzące stamtąd szczepy mają prawo nosić nazwę Pu Erh. 

 

 

 

 

 

Na czym polegają kontrowersje związane z Pu Erhem?

Mieszkańcy zachodu nazywają go herbatą czerwoną, sugerując się głębokim kolorem naparu. W błąd wprowadzać może również określanie jako czerwonej herbaty, suszu czerwonokrzewu (rooibosa). Rooibos choć kolorem naparu przypominać może Pu Erh, nie ma nic wspólnego z krzewem herbacianym. Nazywany jest on afrykańską czerwoną herbatą. Zupełnie odwrotnie sytuacja wygląda w krajach azjatyckich- tam jako herbatę czerwoną określa się to czym u nas jest herbata czarna. Jak widać należy więc dokładnie sprecyzować jaki rodzaj herbaty mamy na myśli przy najbliższych zakupach!


(Zdjęcie: Macau Photo Agency / Unsplash)

Jak powstaje Pu Erh?

Proces produkcji herbaty Pu Erh nie należy do najkrótszych. Droga jaką przechodzi liść herbaty od chwili zerwania go z krzaka aż do zaparzenia go w Twoim domu jest długa i pełna zróżnicowanych zabiegów. W dawnych czasach była to pilnie strzeżona tajemnica. Nic dziwnego! Herbata przez wiele lat funkcjonowała jako pewnego rodzaju waluta. Była bardzo kosztowna, a jej przewożenie wiązało się z odpowiednimi zabezpieczeniami - stąd specyficzny sposób prasowania Pu Erha w okręgi, ale o tym później.

Liście herbaty Pu Erh zbiera się ręcznie i sortuje odrzucając uszkodzone lub zwiędłe liście. Następnie praży się je w wysokiej temperaturze aby powstrzymać proces oksydacji. Tak przygotowana herbata zwijana jest w podłużny kształt i suszy w promieniach słońca. Liście, które suszone są naturalnie, bez sztucznego ogrzewania osiągają najwyższą jakość. Tak powstaje baza do herbaty Pu erh nazywana maocha. Tutaj wspomnieć musimy o dwóch rodzajach Pu Erha, gdyż proces ich produkcji znacznie się różni. Pierwszym typem Pu Erha jest SHENG - inaczej zielona, surowa wersja. Sprasowana wcześniej herbata dojrzewa naturalnie przez kilka, do nawet kilkudziesięciu lat zyskując na walorach smakowych i zdrowotnych.

Istnieje jednak również przyspieszona wersja postfermentacji. Opracowana w latach 70. metoda pozwala "postarzyć" herbatę, która w naturalnych warunkach dojrzewałaby latami. Jest ona poddawana wysokiej temperaturze i wilgotności, co pozwala w krótkim czasie uzyskać produkt zbliżony do Pu Erha Sheng. W ten sposób powstaje tak zwany dojrzały Pu Erh Shou.

Herbata Pu Erh sprasowywana jest w specjalne kształty. Najczęściej spotkać można tzw. ciastka lub cegiełki. Dzięki formie jaką przyjmuje te wyjątkowa herbata istnieje możliwość przewożenia jej oraz przechowywania z ograniczeniem ryzyka uszkodzenia. Pu Erh był niegdyś środkiem płatniczym - jego stan i jakość była bardzo ważna. Uszkodzone ciastka obniżały wartość produktu. Do dzisiaj ceny kilkudziesięcioletniej cegiełki sprasowanej surowej herbaty sięgają kilku tysięcy dolarów. A ich wartość wciąż rośnie! Wraz z wiekiem Pu Erh jest coraz lepszy.


(Zdjęcie: Macau Photo Agency / Unsplash)

Właściwości zdrowotne herbaty Pu erh:

Pu Erh jest herbatą wyjątkową jeśli chodzi o walory zdrowotne. Znana jest jako herbata odchudzająca. Zawdzięcza to właściwościom usprawniającym  procesy trawienia. Należy pić ją regularnie. Uważa się, że zapewnia zdrowie, jest lekiem na wszelkie dolegliwości: reumatyzm czy kamicę. Najważniejszą jednak zaletą Pu Erha, którą docenimy w okresie świątecznym i noworocznym jest działania oczyszczające, przyspieszające metabolizm i... łagodzące skutki posylwestrowej zabawy. Pu erh oczyszcza organizm, działa jako środek na bóle głowy i łagodzi dolegliwości żołądkowe. Jest to wręcz idealne remedium na odczucie ciężkości po świątecznych pierogach, karpiach i uszkach. Świetnie sprawdzi się również pierwszego dnia roku, jeśli zdarzy nam się zbyt hucznie świętować wejście w nowy rok.

 

Będąc przy temacie Nowego Roku, życzymy wszystkim spełnienia, radości, uśmiechów i jak najwięcej szczęśliwych, wypełnionych pyszną herbata dni w nadchodzącym roku!

Ekipa Fanaberii

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
Pływające Ogrody - piramidki
Pływające Ogrody - piramidki
19,90 zł
szt.
Rooibos Malina z Rabarbarem
Rooibos Malina z Rabarbarem
12,00 zł
szt.
Mantra
Mantra
17,00 zł
szt.
Kubek "Hannah"
Kubek "Hannah"
29,00 zł 24,65 zł
szt.
Pu erh Varadero
Pu erh Varadero
12,25 zł
szt.
Yellow Tea China Huang Ya Yellow Tips
Yellow Tea China Huang Ya Yellow Tips
10,40 zł 8,84 zł
szt.
Nicaragua Las Flores
Nicaragua Las Flores
12,00 zł 10,20 zł
szt.
Szczecińskie Magnolie - piramidki
Szczecińskie Magnolie - piramidki
19,90 zł
szt.
Jabłko Adama
Jabłko Adama
9,95 zł
szt.
Bałtycka Jagoda
Bałtycka Jagoda
9,95 zł 8,46 zł
szt.
Golden Yunnan Refreshment
Golden Yunnan Refreshment
11,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl